Регистрация НачалоСайт МедалиТърсене Влез

Начало форум » Game Дискусии & Новини » Общи Game Дискусии

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Закупуване на игра
 Мнение Публикувано на: 25 Фев 2013, 20:13 
Hercule Poirot
Hercule Poirot
Аватар

Местоположение: Някъде в гората при мечките, a може и в голямото глобално село
Изразил благодарност: 27
Получил благодарност: 90
Медали: 8
Игра за сайта (1) Активен потребител (1) Полезен потребител (3) Интересна статия / информация (1) Активност в логическите игри (2)
XpoZed написа:
ndrazorx, никак не съм съгласен с преразказа ти в картинки - no offense. :whistle:

Не се обиждам толкова лесно ако няма причина! Ама аз да си питам де го видя тоя "преразказ в картинки" бе друже и аз като тебе отдавна не съм в тая възраст да правя преразкази просто обяснявах ма човека скромния си опит от интернет пазаруване :whistle:

XpoZed написа:
От ebay съм пазарувал стоки за над 100$ и никога до сега не ми се е налагало да ходя до митницата за да плащам, каквото и да е. До тук ок 200-300 покупки от ebay за последните няколко години не са ми пристигнали само две пратки. Едната беше 2 CD-та с музика, които наистина си ги бяха загубили (надали някой би си сложил главата в торбата за 20$ в музика) и продавача ми върна парите, а другата бяха емисия кипърски евро монети, но тогава продавача се беше изхитрил и не ги беше декларирал, като монети и съответно пощите ги конфискуваха (пари по пощата винаги се декларират!).Пратките винаги ми идват в кварталната поща, а когато са по-дребни (да речем, шепа резистори) директно са ги пускали в пощенската кутия.

1. Ако беше прочел внимателно посочения от мен документ на Агенция Митници щеше да видиш че там си пише че имат интеграция двете служби и отдавна не се налага да ходиш и да се разправяш в митническо бюро в голям областен град за да освобождаваш пратка. Одавна не ти трябва и ЕОРИ номер щом не си търговец, а частно лице. Получаваш си я на селу без никакъв проблем. Още на "гара разпределителна" в гулямуту селу София като дойде пратката от чужбина се преценява от митничарите към международния пощенски клон по техни си методи /нарича се анализ на риска/ дали пратката да се отвори независимо от посоченото от подателя в митническата декларация - CN22 към "малкия пакет" че е подарък на стойност примерно 1.77 $, а в действителност съдържа таблет и т.н. :) . Ако се прецени пратката се изпраща вместо до пощенския клон на получателя за да си я получи до най- близкия пощенски клон с митнически служител /за мен например това е Пловдив/. Иде ли там пратката до 2 дни получавам известие че в еди коя си международна пощеска станция е задържана моя пратка със следното съдържание .... /обикновено цитират надписите от фабричната опаковка или по стоката - изделие, марка модел и т.н./ и искане да изпратя до началника на пощенския клон в Пловдив копие от фактурата от пейпал и копие /снимка/ на поръчката ми от дадения сайт за интернет търговия. След като получат документите ти начисляват ДДС и евентуално мито и пращат пратката до пощенския клон на получателя с начислени такси под формата на наложен платеж. Плащаш начисленото и една такса от порядъка на 3.5 до 4.5 лева която не разбрах каква точно е но явно се води нещо като такса за отваряне и обработка на пратката ти от пощата.
2. В "преразказа ми по картинка" ясно и точно съм написал че служителите от БГ пощите си позволяват все още да крадат "малките пратки" които не са препоръчани и нямат проследяващ №. Предполагам че това става още в началото като се получи чувала с пратки от дадена страна в Международната пощенска станция - София и започне разпределянето му към прованса. Последния път така ми откраднаха кожен калъф за таблет на стойност 9$ /да ти обяснявам ли защо го откраднаха защото си е жива далавера тук се продава за около 40-50 лева/ Лично служителките от пощата /някои са ми добри познати, други комшии/ ми го казаха след многократните ми седмични посещения и питания за очаквана пратка че не се завежда никъде пратка без трекинг № и не могат да я проследят и ми кажат след влизането на големия чувал с такива пратки в БГ де е отишла, е при тях ако ги получат ги водят в списъка под списъка на тия с трекинг № за деня и няма проблем но това явно е изключение за по малък град. Като си платих за трекинг № получих нов калъф от китайците.

XpoZed написа:
В ebay продавачите обикновено декларират пратките под стойността им и избягват обмитяване/ДДС. В amazon не е така, понеже те са си реален магазин със стоки на склад и тн., а ebay е един вид аукцион. Трябва да си вземеш нещо наистина скъпо за да ти го спрат на митницата - например лаптоп.

Заблуждаваш се че продавачите в ebay го правят за да "избягват обмитяване/ДДС".
Правят го по две причини. Първата е че по този начин с по-ниската цена на стоката и завишената доста цена на доставка при повдигане на диспут в пейпала познай какво ще стане и кое ще ще ти върне пейпала ако приеме че правия си ти. Дали не е само обявената цена на стоката и измамения да си ти? Втората причина е че продавачите в ebay плащат комисионна от продаденото през ebay като търговци ползващи услугите им и естествено е да се опитват да я намалят и колкото могат да изхитруват. Обикновено се прави предложение в пряка комуникация през имейл за договорка лично между продавач и купувач с избягване на и-бей като на купувача му се предлага близалката че така той ще избегне "обмитяване/ДДС" в страната си.
Не само в БГ друже има хора от типа на "Андрец си ти Хитрешко" навсякъде е така ;) .

П.П.
За да ти спестя евентуален въпрос.........няма послепис 1

П.П. 2
XpoZed написа:
Няма начин да те завлекат с пари. При всички случаи, ако не получиш пратката, парите ще ти бъдат върнати без проблем (поне за евтини стоки до към 100$).

Туй пък в правилата на кои магазини за интернет търговия го пише, че нещо не разбрах как става това "безпроблемно" връщане на пари от продавача за нерегистрирани /непрепоръчани/ пратки без платен трекинг №. Какво ще направиш в случая ще пишеш на продавача и той като съвестен търговец ще ти върне парите - 100$. Не познавам такива алтруисти. Знаеш ли колко продавачи са си патили от некоректни купувачи не само в БГ, Италия и т.н оправдаващи се с изчезнали пратки в местните пощи. Получават си стоката поръчана без трекинг и почват да реват в пейпала и на продавача че я няма. Обратния номер също е валиден да не се прати въобще пратка или стоката да е друга. Имал съм и куриоз да получа различна стока за повече пари от поръчаната от китайците.
Парен каша духа вече като поръчвам по няколко неща изрично посочвам че искам всичко пратено накуп, а не едно по едно което е налично и едното с номер, а другото без според минималната стойност на пратка за която не се полага номер. Условията за доставка ги пише на всеки сайт за интернет търговия без такива като е-bay, които се водят аукциони и там договорката за доставка става лично между продавач и купувач, ако изрично не е посочено в търга как е.

P.P.S мой
Относно това дали човека дължи такси при покупка през PayPal също грешиш. Вземат се две такси:
- първата е от пейпала и е процент от стойността на сумата за превод до продавача. Нещо от порядъка на 0.5 - 0.7 %
- втората е от банката ми и е 25 цента без значение сумата. Води се в ел. банкирането ми като плащане към ПОС терминал в чужбина. Ти в БГ като теглиш пари от АТМ или ПОС терминал плащаш такса камо ли за превод на пари към чужбина.

И за да кажа нещо добро за БГ пощи ще добавя че и за бързината на доставките им грешиш. Отдавна не ги карат с камили ;) . Ако пратката е пристигнала до към 15 - 17 часа на даден ден в A/C Sofia, към 19 -20 часа вече е натоварена на камиончето за Пловдив, през нощта пътува претоварва се в Пловдив и рано сутринта около 7 часа е в пощенската ми станция, оттам чакам до 8:30 за да се обработи и въведе в компа им след което си я вземам. 2-3 дни още е нормално до вилата ми нейде в гората по черния път. :D

Последна промяна ndrazorx на 25 Фев 2013, 21:51, променена общо 17 пъти

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 25 Фев 2013, 20:36 
Nancy Drew
Nancy Drew
Аватар

Изразил благодарност: 17
Получил благодарност: 20
Ей сега вече пак ме объркахте :D Значи, дори това, че покупката ми е на стойност 17.49 к.д е хубаво да му кажа на момчето да я изпрати с Tracking number? И колко допълнително ще платя за тази екстра (от Канада става въпрос)? А това за центовете от банката и ПейПал не е чак толкова важно, бях сигурен, че ще си удържат нещо минимално. Само се надявам да не се стигне до сценария, който описа, с копие на фактурата и снимка на стоките :)

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 25 Фев 2013, 20:41 
Hercule Poirot
Hercule Poirot
Аватар

Местоположение: Някъде в гората при мечките, a може и в голямото глобално село
Изразил благодарност: 27
Получил благодарност: 90
Медали: 8
Игра за сайта (1) Активен потребител (1) Полезен потребител (3) Интересна статия / информация (1) Активност в логическите игри (2)
За такива суми и такава стока не се минава през облагане с ДДС и обмитяване не са толкова гламави митничарите. Сумата за препоръчана поща - Tracking № обикновено е от порядъка на 1.5 до 2 - 3$ зависи от тарифите на пощенските услуги в дадена страна.

За този коментар потребителя ndrazorx е получил благодарност от: tynesider
Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 25 Фев 2013, 22:53 
Hercule Poirot
Hercule Poirot
Аватар

Изразил благодарност: 0
Получил благодарност: 42
Медали: 3
Игра за сайта (1) Активен потребител (1) Полезен потребител (1)
ndrazorx, продължаваш с преразказа в картинки... първо говориш какво пише в закона, после говориш, какво ти се е случвало.
Противоречиш си, а никак не ми се влиза в спор с такива хора.

И все пак (дано е за последно)...

В ebay, сериозен продавач, със сериозен рейтинг няма как да те завлече за 100$. Просто никой няма да си рискува доброто име за твоите 100$, които са 0.00001% от дневния му оборот. Това естествено важи за сериозни продавачи, а не за Ганчо, дето си продава тостера и това е първото нещо за което трябва да се гледа - продавачи с висок (98%+) рейтинг.
На коментара ти:
Цитат:
Първата е че по този начин с по-ниската цена на стоката и завишената доста цена на доставка при повдигане на диспут в пейпала познай какво ще стане и кое ще ще ти върне пейпала ако приеме че правия си ти.

няма как да реагирам освен с :laugh:
Нали не мислиш, че пейпал ще се осланя на пощенския плик, на който продавача е написал 1$ вместо 10$? Щото ще ми е доста забавно, ако продавача нарисува стилизиран хуй тип 6-ти клас на плика, с какво ли ще ме рифънднат... :tooth:
И сега сериозно - парите, които ти връщат при спечелен диспут са на база банковата транзакция, а не на случайна хартишка и ВИНАГИ включват цената за доставка.
Другото важно, е че за стоки до 100$ (мисля беше) money back ти е 100% guarantee от paypal.

А в тоя случай:
Цитат:
Обикновено се прави предложение в пряка комуникация през имейл за договорка лично между продавач и купувач с избягване на и-бей като на купувача му се предлага близалката че така той ще избегне "обмитяване/ДДС" в страната си.

сори, ама ако ще си измисляме скам схеми за да докажем правотата си, е като да търсим под вола теле, не мислиш ли?

Цитат:
За да ти спестя евентуален въпрос.........няма послепис 1

След като се изчерпахме, да преминем на критики за правопис и пунктуация?

П.С
Щом в твоето "селу" са ти гепили калъф за 10 кинта, че и в пощите "твоите хора" ти казват че обичат да си попипват, по-добре преосмисли тезата си за "гулямуту селу София".

П.П.С
С "мой" занапред избягвай да се обръщаш точно към мен. Ако обичаш. ;)

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 26 Фев 2013, 18:09 
Nancy Drew
Nancy Drew
Аватар

Вярно ли е, че поръчки над 500 гр. се заплащат двойно? За трите игри сега трябва да платя двойна доставка, защото надхвърлят този лимит. Поне така ми обясни канадчето - е то стана никаква далавера в крайна сметка... :(

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 26 Фев 2013, 23:13 
Hercule Poirot
Hercule Poirot
Аватар

Да, цената за доставка на по-тежки пратки е по-висока, но не знам дали е двойна. Най-тежкото нещо, което си поръчвах в последно време беше книга 2 кила (която дойде в чувал - буквално) и цената за доставка беше около 30-40$.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 26 Фев 2013, 23:34 

Изразил благодарност: 1
Получил благодарност: 0
ndrazorx е много прав за Диянкоффф и простотията, коато сътвори за малките пратки. Цялата идея беше колкото повече, толкова повече от малкият човек. Има случаи, в които и за едни гащи се пише декларация и се облага с ДДС в порядъка 10 - 30 лв. Мога да кажа, че и простотията която сътвори в пощите е същата, но горе - долу там вече нещата са наред. Така че не се бой и чакай смело пратка :D А митничарите винаги могат да решат да проверят пратката, метод на анализа на риска. Това е късмет. В крайна сметка най - много да ти се наложи да тичкаш до Столична М. , за да си получиш пратката. Успех :)

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 27 Фев 2013, 00:14 
Nancy Drew
Nancy Drew
Аватар

Благодаря! Поне Столична М. ми е близо :D Но да се надявам да не се стига дотам :)

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 28 Фев 2013, 15:54 
Nancy Drew
Nancy Drew
Аватар

Здравейте отново :) Фактурата ми е готова, но относно тракинга , ето отговора на момчето:
Congratulations on your win. Tracking can be nice, but it tends to be expensive for international shipping. With Canada post, only the highest tier to Bulgaria has tracking. It will cost about $100. In comparison, Small packet Ground is $20 and Small Packet Air is $44. I have included all this in the invoice. I am sorry about the limited services, but this is Canada Post, not US Post.
И втори отговор малко по-късно ми изпрати - For $49, International Parcel Ground includes coverage up to $100. That hardly seems worth it, but let me know.
Разбира се, избрах най-малкия шипинг на стойност 19 долара и явно се разминавам с тракинг номер. И последно - 4 мин. преди края на аукциона за SH3 един олигофрен качи на 22 долара и аз трябваше да вдигна на 23 или колкото беше там. Та цената за игрите общо ми е 30.12 долара + 19 долара за доставка прави 49.12 (не особено голяма далавера, но си заслужава за тези игри.) Та за тази цена, трябва ли да плащам мито и ДДС, защото от вашия спор нещо не ми стана много ясно :D Благодаря предварително!

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 28 Фев 2013, 16:20 
Hercule Poirot
Hercule Poirot
Аватар

За тази цена не би трябвало да плащаш нито мито, нито ДДС.
Казах ти, за покупка на книга (2,5 кила) със стойност 170$ (включително доставката) от USA, пратката ми пристигна в чувал (буквално брашнян чувал) в местния пощенски клон.

За този коментар потребителя XpoZed е получил благодарност от: tynesider
Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 28 Фев 2013, 16:51 
Nancy Drew
Nancy Drew
Аватар

Благодаря ти, XpoZed, супер много ми помогна за всичко, сега остава само да си получа игрите (в добро състояние) :)))

ПП. Ако имам въпроси за в бъдеще относно ebay или amazon пак може да те потормозя :D

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 28 Фев 2013, 17:41 
Hercule Poirot
Hercule Poirot
Аватар

Имай предвид, че моето мнение си е мое и както виждаш не се припокрива с това на останалите. Каквото съм написал до тук е от личен опит.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 28 Фев 2013, 17:56 
Nancy Drew
Nancy Drew
Аватар

Разбира се. След като получа игрите ще пиша пак какво точно (ако) са ме таксували нещо допълнително и така... Пак благодаря!

Върнете се в началото 
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Начало форум » Game Дискусии & Новини » Общи Game Дискусии