Регистрация НачалоСайт МедалиТърсене Влез

Начало форум » Requests / Заявки » Изпълнени заявки

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: пач за ANKH
 Мнение Публикувано на: 15 Окт 2009, 15:09 
Amateur Puzzle Solver
Amateur Puzzle Solver
Аватар

Изразил благодарност: 22
Получил благодарност: 45
Медали: 6
Активен потребител (2) Полезен потребител (1) Развитие на форума (1) Отговорил в играта с награда (1) Активност в логическите игри (1)
дали може да направите пач за ankh

Върнете се в началото 
 Профил  

Заглавие: Re: пач за ANKH
 Мнение Публикувано на: 15 Окт 2009, 21:16 
Глобален модератор
Аватар

Изразил благодарност: 25
Получил благодарност: 142
Медали: 22
 (1) Активен потребител (10) Полезен потребител (5) Развитие на форума (1) Интересна статия / информация (2)
Активност в логическите игри (3)
На мен играта също ми харесва, но една от причините да я няма като превод е описана ето тук -http://www.download.bg/index.php?cls=forum&mtd=thread&id=147559&t=147559&p=1&q=ankh#post147559

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 16 Окт 2009, 08:58 
Amateur Puzzle Solver
Amateur Puzzle Solver
Аватар

Активен потребител (2) Полезен потребител (1) Развитие на форума (1) Отговорил в играта с награда (1) Активност в логическите игри (1)
е щом неможе,значи неможе, жалко, наистина много я харесвам, но съм скарана с английския и затова чакам само вашите преводи

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 19 Окт 2009, 15:54 
Pro Puzzle Solver
Pro Puzzle Solver
Аватар

Изразил благодарност: 65
Получил благодарност: 98
Медали: 13
Активен потребител (9) Полезен потребител (3) Признателен потребител (1)
Христо пиша ти тук, защото не съм сигурен кога ще се засечем в скайпа.
Свържи се с Наско, ако искаш. При една игра имаше подобен проблем и Наско го отстрани като написа програма, която помагаше в случая. Това нищо не гарантира , но пък има някаква искрица надежда.
:)

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 27 Окт 2009, 22:35 
Hercule Poirot
Hercule Poirot
Аватар

Местоположение: Някъде в гората при мечките, a може и в голямото глобално село
Изразил благодарност: 27
Получил благодарност: 90
Медали: 8
Игра за сайта (1) Активен потребител (1) Полезен потребител (3) Интересна статия / информация (1) Активност в логическите игри (2)
blondy написа:
дали може да направите пач за ankh

==============================
Принципно няма никакъв проблем да се направи.
Още повече че основната работа е свършена от руснаците с разбора на ресурсите, подмяната на шрифтовете с такива поддържащи кирилица и превода и на руски, който е най-близко до нашия език като дължина на изказа /символите в изречението/, което е основния проблем при преводи от т.н. тип "промпт".

4140140 написа:
На мен играта също ми харесва, но една от причините да я няма като превод е описана ето тук -http://www.download.bg/index.php?cls=forum&mtd=thread&id=147559&t=147559&p=1&q=ankh#post147559

Ами разгледах го линка дето си посочил. Инсталирах и разгледах и русификатора на играта. Единствено мнението на insecteater е вярно, че текста трябва да се редактира с HEX Editor, всеки стринг с текст започва с байт за дължината му и позволява в известни граници промяна на същата. Всичко друго в случая е шитня, отдавна фирмите правещи игри се изучиха и програми за извличане и обратно компилиране на ресурси /икони, картинки, текст боксове, чек боксове, съобщения и т.н./ са неприложими. Това по скоро е приложимо при локализация на програми.
Така, че играта не е трудна за локализиране /превод/ на български, просто е по-трудоемко. Текста си е чист и видим, не е с UTF7 или с друго кодиране, което да затруднява превода. Е не е и чист текстов или XML файл, както е модерно напоследък, за да е лесно.

BTW:
-----
От скромния ми опит бих препоръчал за редактиране на BIN файловете /или каквито и да е подобни в други игри/ на играта HEX Editor Neo на HHD Software, вместо UltraEdit. Последния ми създаде доста проблеми с кирилицата докато изучавах файловете на Как Достать Соседа 3 -5.
При такъв превод и дълъг низ с текст, трябва да се обърне внимание и за разположението на символите за нов ред. Обикновено при бинари файловете това са байтовете 0D и 0A /т.н. връщане на каретата и нов ред при текст под DOS - най-общо казано, може да са и други определени от конкретния разработчик на играта/.
;)

Прав си това си е обща тенденция напоследък - качеството да се заменя с количество. И мен ме дразни, не само това, но и нарастващия обем в GB на игрите и не само тях, без да има насреща нещо качествено. Фрапиращ пример e Как достать Соседа - в Офисе, както и 4та и 5та, над 700 МВ в оригинал със StarForce защита и 70 - 100 МВ без да е изрязано нищо или прекомпресирано в релийза качен в Замунда. Още се питам какво съдържа пълнежа освен защитата.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 01 Ное 2009, 01:09 
Глобален модератор
Аватар

(1) Активен потребител (10) Полезен потребител (5) Развитие на форума (1) Интересна статия / информация (2)
Добре дошъл в 'Общността на Приключенците" ndrazorx. Виждам, че си много навътре в нещата с разбора на ресурсите в игрите, което заслужава похвала. Не обичам да се впускам в подробности, но явно ще се наложи тъй като от дългия ти пост всички ще останат с впечатление, че играта може да се преведе. Не зная дали си забелязал, но линка който съм дал е от преди година и половина. За това време научих доста неща. Ще започна подред като теб.
ndrazorx написа:
Принципно няма никакъв проблем да се направи пач за Ankh. Основната работа е свършена от руснаците ...

Фирмата разпространител за Русия (Новьiй Диск) е превела текста и го е изпратила на разработчика на играта(Deck Interactive). От там им връщат определен брой локализирани копия за продажба. Риперът човеколюбец danger е сравнил руската и английската версия на играта и е извлякъл файловете отговарящи за превода като без да прави промяна ги е пакетирал като пач. Няма разбори на ресурси нито кирилизация и допълнителни шрифтове

ndrazorx написа:
http://www.download.bg/index.php?cls=forum&mtd=thread&id=147559&t=147559&p=1&q=ankh#post147559 Ами разгледах го линка дето си посочил. Единствено мнението на insecteater е вярно, че текста трябва да се редактира с HEX Editor....

Ако прочетеш внимателно темата ще разбереш, че insectear говори и прави промени в съвсем друга игра.

ndrazorx написа:
От скромния ми опит бих препоръчал за редактиране на BIN файловете /или каквито и да е подобни в други игри/ на играта HEX Editor Neo на HHD Software...

А моят скромен опит ми говори , че за тази игра трябва да се вслушам в съвета на кака Лара която казва -" ...Май става дума за компилиран ресурсен файл, пич. Трябва първо да извлечеш от него всичко, да направиш промените и после да компилираш обратно. Целият проблем е, да разбереш в какъв формат да компилираш. Сигурно в заглавната част или на края на файла има писано с какво е компилиран. Ако няма, става лошо...." Е , наистина стана лошо...

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 01 Ное 2009, 02:16 
Hercule Poirot
Hercule Poirot
Аватар

Игра за сайта (1) Активен потребител (1) Полезен потребител (3) Интересна статия / информация (1) Активност в логическите игри (2)
Нямах никакво намерение да споря с когото и да е било от екипа Ви, просто исках да помогна, но щом искаш!

Все още твърдя, че играта е лесно преводима. Просто превода ще е от т.н. тип промпт/ограничен по дължина на тектовия низ/ и ще е по трудоемък.
"Горд собственик" съм и на трите официално преведени на руски части на Анк. Първите две са на Новый Диск, третата е на Руссобит-М.
Да варианта на първата част на Анк от Новый Диск е на две CD-та вместо на едно и е с кодиран руски текст но това не го прави ресурсен файл /в смисъла, който се влага в тази дума/, останалия текст на английски и немски си е в чист вид. Този превод и файловете му са неприложими към английско/немското издание на Анк.
Никъде в поста не съм споменал за превод от официалните руски версии, а от "русификатор" за английската/немската версия на играта.
Т.е. от този:
Прикачени файлове:
1.gif
1.gif [ 21,95 KiB | Прегледано 6115 пъти ]

Тук текста си е в чист вид и има приложени кирилизирани шрифтове.
Този пач е приложим към релийза на Reloaded и други подобни.
Така че продължавам да твърдя че единствено мнението на insecteater е вярно и че текста трябва да се редактира с HEX Editor, както го правя тук с единия от файловете в русификатора:
Прикачени файлове:
2.gif [33,9 KiB]
1184 пъти

А това тук е кепчър от току що приложения върху релийза на Reloaded от Замунда русификатор:
Прикачени файлове:
3.gif [110,61 KiB]
1179 пъти

Сед като веднъж е направено, може да стане и втори път.
----------------------------
"Е , наистина стана лошо..."
Няма лошо, да стане лошо стига да се свърши работа!!!!!! :)

Има още много да учиш братле, за да иронизираш скромния ми опит.

Последна промяна ndrazorx на 01 Ное 2009, 08:49, променена общо 1 път

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 01 Ное 2009, 07:08 
Pro Puzzle Solver
Pro Puzzle Solver
Аватар

Значи искате да кажете, че с Хекс едитор ще стане :unsure:

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 01 Ное 2009, 09:15 
Глобален модератор
Аватар

Изразил благодарност: 47
Получил благодарност: 165
Медали: 29
Активен потребител (12) Полезен потребител (5) Активност в логическите игри (12)
'В спора се ражда истината' - както е известно, но си мисля, че ще е по-полезно за всички ни да обедините знанията, които имате, вместо да спорите :)

Ако искате да получите от мен отговор на въпрос, задайте го на БЪЛГАРСКИ!!!
След като не полагате елементарни усилия, не виждам причина, аз да се напрягам два пъти: първо - да разчета написаното и второ - да потърся отговора.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 01 Ное 2009, 10:05 
Глобален модератор
Аватар

Идеята ми никога не е била да споря или да иронизирам някого. Форумът е за да се обменят мнения - в повечето случаи противоположни :). Тъй като дискусията започва да губи добрия си тон ще я продължа между нас двамата. И ... дано да греша.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 01 Ное 2009, 10:48 
Hercule Poirot
Hercule Poirot
Аватар

Грешиш! Какво по-добро доказателство от това, че превода е възможен:
Прикачени файлове:
5.gif [108,38 KiB]
1157 пъти

При превода само трябва да се спазват следните ограничения:
1. Текста на български не трябва да е с по-голяма дължина от този на руски.
/Възможно е да се ползват и фаловете от друг език. Например френския вариант на единия файл - ankhFrenchStringTable.bin е с двойна големина спрямо ankhEnglishStringTable.bin, което позволява по голяма свобода при превода.
2. insectear правилно е разбрал, че байта пред текста означава дължината на текстовия низ плюс байта 0d в края на низа, но бърка като твърди, че може да се променя. Направи ли се играта крашва. Така че текста трябва да е по къс или равен по дължина на оригинала.

BTW:
Надявам се поне на стекче :beer: за безсънната нощ.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 02 Ное 2009, 03:56 

Изразил благодарност: 0
Получил благодарност: 0
Аз ако разбере къде са файловете за субтитрите ще преведа Return to Mysterious island 2 и всички други яки защото ги има на руски и е по лесно а даже и аудито може на бг да стане ма трябва звукозаписно студио иначе мислихме с едни френд да направим на една игра бг аудио ама незнам програма с която да стане дори и да не мноо качествено ще е забавно :tooth:
Браво за превода продължавайте все така приятели :) :) :) :P

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 09 Апр 2010, 09:54 
Amateur Puzzle Solver
Amateur Puzzle Solver
Аватар

има ли развитие със превода, или няма шанс да стане

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 09 Апр 2010, 20:28 
Глобален модератор
Аватар

Rазвитието по превода се ограничи до моите иронични забележки и публикуваните в последствие снимки с които ndrazorx успя да ме убеди, че греша. На теория играта наистина може да се преведе, но ако се заема с тази работа, шансовете да успея по описания от него начин са минимални. Много е трудоемко да броиш буквите във всяко изречение опитвайки се да напаснеш преведената фраза така, че да не надвишава определен брой символи.

За този коментар потребителя 4140140 е получил 2 благодарности от следните потребители: blondy, Fencheto
Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 09 Апр 2010, 20:50 

Изразил благодарност: 1
Получил благодарност: 0
Имаше някаква функция или макро в ексела, дето да брои символите в дадена клетка и да става червена, когато минат някаква зададена стойност, само дето не знам как се прави, въпреки че доста пъти са ми възлагали точно такъв тип превод на софтуер. Ако някой изнамери това, мога и да опитам да я направя.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 09 Апр 2010, 21:25 
Amateur Puzzle Solver
Amateur Puzzle Solver
Аватар

А ако трябва да броиш букви и да нагласяш превода, то се губи смисъла на играта.Едно от забавните неща в тази игра са самите диалози. А много ми се искаше да я изиграя на български.

За този коментар потребителя blondy е получил благодарност от: Fencheto
Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 01 Мар 2011, 01:01 
Hercule Poirot
Hercule Poirot
Аватар

Получил благодарност: 42
Медали: 3
Игра за сайта (1) Активен потребител (1) Полезен потребител (1)
Някой интересува ли се още от инструмент за лесно конвертиране, или да не се занимавам да пиша? ;)

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 01 Мар 2011, 06:27 
Pro Puzzle Solver
Pro Puzzle Solver
Аватар

Аз се интересувам понеже за играта има доста мераклии :)

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 01 Мар 2011, 10:16 

Получил благодарност: 1
хайде да попътешестваме до Египет,аз поиграх на нея на руски,но има доста текст и в един момент доста се пообърках.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 02 Мар 2011, 15:50 
Hercule Poirot
Hercule Poirot
Аватар

След един ден борба с енкодингите, инструмента е готов.
Може да го вземете от тук "PinaStringTable-0.1.0" converter v1.0
За да работи обаче ще ви трябва и sqlite3.dll библиотеката от http://www.sqlite.org/, а за да редактирате .sqlite файла, може да използвате SQLite Database Browser или приставката за FireFox - sqlite-manager (всичките инструменти са безплатни).

С конвертора може да редактирате единствено ankhEnglishStringTable.bin (или съответно френския или немски вариант), в който се намират голяма част от текстовете. За съжаление, субтитрите от cut сцените са в друг формат (conversations.bin) и няма да може да използвате програмата с тях.
За тях мога да помисля друг вариант в последствие.

За този коментар потребителя XpoZed е получил благодарност от: Mnementh
Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 03 Апр 2011, 14:13 
Nancy Drew
Nancy Drew
Аватар

Изразил благодарност: 13
Получил благодарност: 8
XpoZed, случайно да си помислил върху другия файл? Само той остана, за да завърша превода.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 04 Апр 2011, 18:00 
Hercule Poirot
Hercule Poirot
Аватар

Mnementh написа:
XpoZed, случайно да си помислил върху другия файл? Само той остана, за да завърша превода.

Ми те хората като гледам от много ентусиазъм накрая ме игнорираха... :whistle:

Ако си опрял до него, мога да скалъпя нещо идните дни.

ПП
Понеже чак сега прегледах дългите спорове от по горе, за да не си скубете плитките повече, ето структурата на ankhEnglishStringTable.bin

Код за потвърждение:
PinaStringTable-0.1.0 {
   lenHeaderStr[DWORD] {

}
   headerStr[lenHeaderStr/b] {
      0000:0004  50 69 6E 61 53 74 72 69 6E 67 54 61 62 6C 65 2D
      0000:0014  30 2E 31 2E 30

// "PinaStringTable-0.1.0"
   }
   null[DWORD] {
      0000:0019  00 00 00 00
   }
   numberOfRows[DWORD] {
      0000:001D  00 00 09 DB
   }
   rows {
      row[0] {
         lenKeyName[DWORD] {

}
         keyName[lenKeyName/b] {

}
         lenValueName[DWORD] {

}
         valueName[lenValueName/b] {

}
      }
      ...
      row[n] {
         ...
      }
   }
}

ПП2
С моето инструментче няма значение, колко дълъг текст бутате. Нищо, че ndrazorx е не използва мои инструменти... :whistle:

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 04 Апр 2011, 18:13 
Nancy Drew
Nancy Drew
Аватар

XpoZed написа:
Mnementh написа:

Ми те хората като гледам от много ентусиазъм накрая ме игнорираха... :whistle:

Ще съм ти благодарен, ако имаш възможност.
С хекс-едитор вече преведох половината низове от файла. Обаче, явно бъркам някъде - каквито и промени да правя по файла, играта повече не тръгва.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 05 Апр 2011, 17:38 

Получил благодарност: 1
браво бе пичаги,като чета май скоро време ще играем играта на родния език!!!!!!!!!!!

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 07 Апр 2011, 15:02 
Nancy Drew
Nancy Drew
Аватар

Mnementh написа:
XpoZed написа:

Ще съм ти благодарен, ако имаш възможност.
С хекс-едитор вече преведох половината низове от файла. Обаче, явно бъркам някъде - каквито и промени да правя по файла, играта повече не тръгва.

XpoZed, недей си губи времето, ако не си го сторил вече.
Разбрах къде бъркам. Очевидно, всеки низ завършва с три празни байта и на места, като съм объркал Backspace с Del, файлът е станал нечетлив.
С хекса става по-бавно, но го намирам за някак релаксиращо :D

FIREHEARTBACK написа:
браво бе пичаги,като чета май скоро време ще играем играта на родния език!!!!!!!!!!!

Май, натам отиват нещата :)

Върнете се в началото 
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Начало форум » Requests / Заявки » Изпълнени заявки